Dør 19:00
Show 20:00
160 DKK
Thorbjørn Risager dukkede op på radaren første gang kort efter årtusindskiftet, hvor en håndfuld stamgæster på de københavnske bluesbarer var så heldige at snuble over en usleben diamant. Siden har der knap været tid til at se sig tilbage. Det er svært, når man letter fra jorden i raketfart. Første del af karrieren har været en én lang tur med øjnene fast rettet mod horisonten for denne kritikerroste sangskriver, eminente sanger, inderlige guitarist og bandleder for den formidable Black Tornado. Det er altid den næste by. Den næste koncert. Den næste sang. Det næste album.
Gennem mere end 1.000 koncerter i 21 forskellige lande har det hårdt swingende ensemble etableret sig som et af de flittigste navne på den danske og europæiske livescene. De trækker en stribe priser og flotte anmeldelser i deres kølvand, og det hårdtarbejdende orkester sætter en dyd i at spille smilet frem hos publikum. For det er det, bluesen kan: groove alle livets problemer væk. Det ved frontmanden bedre end de fleste.
Koncerten afholdes med ståpladser
Dato: | lør 23 sep |
---|---|
Dørene åbner: | 19:00 |
Showstart: | 20:00 |
Forsalg | 195,- |
Du besøger denne hjemmeside via en meget forældet webbrowser. Oplevelsen vil være forringet og visse funktioner virker muligvis slet ikke. Vi anbefaler at du i stedet besøger via en opdateret browser, såsom:
Richter · Telefonvej 8F, 2860 Søborg · Find vej