Dør 19:00
Show 20:00
175 DKK
Red Warszawa – Dorthe med hesten
Review: Jeg tror jeg downloadede den forkerte version af Borte med blæsten, fooorrr…. Der plejer ikke at være så mange udpenslede hestescener i denne klassiker fra 1939. Den var også i farver og så foregik den i Ikast. De talte dansk og der var dårligt vejr. Skuespilleren hed Dorthe og jeg skal love for at hun var god til landbrug. Jeg har set filmen før i 1975, så tror der er tale om et såkaldt Re-make!! Ser mest af alt denne udgivelse som et indslag til Guiness Rekordbog i sektionen “største fremmed-objekter i menneskekroppen”, men det er også spændende og lærerigt. Det store kærlighedsdrama i filmen er dog bi-beholdt mellem Dorthe og hesten Jonas. Har ikke kunne finde film-titlen på IMDB så har måtte skrive anmeldelsen her…
Spilletid: 90 min
Soundtrack: med sange fra Red Warszawa, Grusom Durum og Pimp din penis.
stil: Drama, expo, hardcore, natur
min rating: 5.8/10
Support: De Frigjorte
I 2025 kan DE FRIGJORTE fejre 10 års jubilæum. 10 år hvor bandet har været leveringsdygtig inden for hårdtslående, melodisk, dansksproget rock, med masser af ironi og sans for slagkraftige ørehængere.
Bandet har et utal af Danmarks tours bag sig. Bandet er anbefalet af DRs KARRIEREKANONEN, blevet valgt som MÅNEDENS TAK ROCK BAND og udvalgt som TAK ROCKs UDVALGTE til at spille på SMUK FEST.
Hele 4 tours, som mainsupport for legendariske RED WARSZAWA er det blevet til og bandets liveshows er altid en kæmpe fest.
På de nyeste sange RIKKE HAR EN HEST og PÅ DEN ANDEN SIDE, viser DE FRIGJORTE endnu engang, hvor det danske-rock-skab skal stå!
Support: Chaos Breed [DE]
Døden er kun begyndelsen…
Ud af asken fra det nordtyske dødsmetal-veteranband Obskura blev Chaos Breed dannet i begyndelsen af 2024. Kvartetten trækker på over 10 års fælles musikhistorie, hvor nogle af medlemmerne har spillet sammen i mere end tredive år.
I løbet af denne tid har de optrådt ved adskillige koncerter over hele Tyskland og hos deres nordlige naboer. Uanset om det er på klubscener eller ved forskellige festivaler, bringer Chaos Breed rendyrket spilleglæde med sig på scenen.
Murphy (vokal), Jan (guitar), Guido (bas) og Boris (trommer) tager hul på en ny begyndelse med Chaos Breed, uden at miste forbindelsen til deres rødder. Her lever 90’ernes dødsmetal videre – men altid med blikket rettet mod horisonten. Til tider doom-inspireret, til tider blackened – men altid direkte og kompromisløs!
Koncerten afholdes med ståpladser
Dato: | fre 5 sep |
---|---|
Dørene åbner: | 19:00 |
Showstart: | 20:00 |
Forsalg | 145,- |
Du besøger denne hjemmeside via en meget forældet webbrowser. Oplevelsen vil være forringet og visse funktioner virker muligvis slet ikke. Vi anbefaler at du i stedet besøger via en opdateret browser, såsom:
Richter · Telefonvej 16, 2860 Søborg · Find vej